Artykuł: Gdzie warto jest zastosować badanie termowizyjne?
Badanie termowzyjne wykonane za pomocą kamery termowizyjnej, przynosi wiele korzyści właścicielowi budynku. Pozwala określić, jakie kroki należy podjąć, aby w drodze remontu wyeliminować powstawanie mostków termicznych - miejsc, które narażają nasz dom na wymianę ciepła z otoczeniem. Oznacza to, że w czasie zimy tracimy cenne ciepło, podczas gdy w lecie w pomieszczeniach panuje upał. Ponosimy wtedy dodatkowe koszty związane z zapewnieniem odpowiednich warunków wewnątrz budynku.
Warto jest dowiedzieć się, które miejsca w konstrukcji obiektu są szczególnie narażone na powodowanie mostków termicznych. Na pierwszym miejscu znajdują się połączenia balkonu wraz ze stropem. To połączenie może powodować straty ciepła porównywalne do braku izolacji na powierzchni jednej ściany z konstrukcji budynku. W przypadku słabego ocieplenia złączenia płyty oraz stropu, należy wzmocnić izolację poprzez zastosowanie np. styropianu. Kolejnym miejscem wrażliwym na powstawanie mostków cieplnych są okolice okien. Na znaczne szkody jesteśmy szczególnie narażeni, jeśli wewnętrzna rama okien jest nieszczelna. W ten pobierane jest ciepłe powietrze z górnych partii pomieszczenia, i po ochłodzeniu w przestrzeni międzyszybowej, oddawane jest z powrotem dolnymi szczelinami. Nie bez znaczenia jest tworzywo, z jakiego wykonano ramy okienne. Najgorszy wybór w tej kwestii to zdecydowanie się na ramy wykonane z plastiku, szczególnie te starszego typu, czyli z czasów kiedy porządne rozwiązania termoizolacyjne były jeszcze w powijakach.
Częstym miejscem, na które mało kto zwraca uwagę są ściany piwnicy. To dość poważny błąd, gdyż miejsca złączenia sufitu oraz stropu powodują znaczne uciekanie ciepła z powierzchni podłogowej pomieszczeń znajdujących się na parterze. Jeśli chodzi o same materiały termoizolacyjne, to jednym z nowszych rozwiązań w tej dziedzinie jest stosowanie pianki poliuretanowa. Jej wykorzystanie jest szczególnie korzystne w przypadku konstrukcji składających się ze ścian jednowarstwowych, gdzie przydatnym jest wykorzystanie elementu precyzyjnie wypełniającego często nierówną przestrzeń. Z kolei bardziej tradycyjnym rozwiązaniem jest zastosowanie wełny mineralnej, która cechuje się wysokim współczynnikiem odporności na przewodnictwo ciepła, a ponadto jest ona ognioodporna. Wybór odpowiedniego materiału, powinien zależeć również od tego, jakie wyniki stanu termoizolacji uzyskamy na wykresie przeprowadzonego przez specjalistę badania termowizyjnego.